Search
art therapy in social excluded locations
Letný maliarsky workshop / 2018

Letný maliarsky workshop / 2018

Združenie Art Aktivista sa po štvrtý krát vrátilo do rómskej osady v Sečovciach a spolu s arteterapeutistkou Karin Andrášikovou z o.z. Mládež ulice zrealizovalo projekt Letný maliarsky workshop 2018 pre sociálne vylúčené deti. Na pomoc s deťmi si Karin privolala ako dobrovoľníčku Elisu Defrencisci z Talianska.

Maliarsky workshop je kontinuálny projekt, ktorý podporuje sebarealizáciu detí ich zapájaním do spoločnej tvorby umeleckého diela a arteterapeutických procesov. Aj tento rok združenie (v zastúpení Tomáš Rafa, Janka Pohanková a Marek Halász) vytvorilo kreatívny priestor naplnený maliarskymi aktivitami a happeningami. 

V priebehu siedmych dní deti pomaľovali už tradične obrovské plátno (10 x 10 metrov), na ktoré kreslili pastelom, fixkami a maľovali akrylovými farbami. Tento rok dostali za úlohu namaľovať rozprávkovú bytosť. Nevynechali sme ani obrazy malých rozmerov, ktoré zaznamenali na minuloročnom workshope veľký úspech. Tento rok si po prvý krát deti vyskúšali i maľbu ma betónovú plochu v najfrekventovanejšej časti osady. Do maľovania sa pustili okrem detí i rodičia a ostatní dospelí. 

Záver worskhopu patril hre s experimentálnou architektúrou a improvizácii v zakomponovávaní drevených konštrukcií rôznych tvarov a veľkostí do priestoru osady. Do každodenných happeningov boli zapojení okrem detí a mládeže aj ostatní obyvatelia. Uprostred osady vznikol niekoľkodňový tvorivý umelecký ateliér. 

Výnimočným momentom tohtoročného workshopu sa stala filmová a fotografická projekcia ,,sečovského“ archívu z rokov 2012 – 2017 na stenu bytovky. Premietli sa videá zo Športových múrov, Revitalizácie spoločných priestorov a posledné ročníky Maliarskeho workshopu. Deti so svojimi rodinami a susedmi tak prvý krát uvideli samých seba v priamej tvorivej akcii.

Maliarskeho workshopu sa aktívne zúčastnilo v priemere 70 detí a mládeže rôznych vekových kategórii.

Projekt ,,Letný maliarsky workshop 2018“ z verejných zdrojov podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej Republiky.

Pre projekt poskytlo ubytovacie priestory Centrum voľného času v Sečovciach.

Instagram

Error validating access token: Session has expired on Monday, 07-Aug-23 03:06:26 PDT. The current time is Thursday, 18-Jul-24 10:34:07 PDT.