Search
art therapy in social excluded locations
Športové múry / 2012 Sečovce

Športové múry / 2012 Sečovce

Výtvarníkovi Tomášovi Rafovi sa podarilo zrealizovať už druhú verziu “Športového múru”. Tá je pokračovaním projektu z Michaloviec na Sobraneckej ceste pri rómskej osade Angi mlyn z roku 2011, kde Tomáš Rafa na múr nalepil 96-metrov dlhý bilboard so športovým motívom. Udialo sa to po tom, ako mesto zamietlo oblepiť múr fotografiami z futbalového zápasu Rafu s chlapcami z miestnej osady.

Múr tentokrát nie je segregačný, ale ohradzuje Základnú školu v Sečovciach pre rómske deti z osady. Je dlhý 220 metrov a vysoký 3 metre. Na jeho maľovaní s Tomášom Rafom spolupracovali umelci a dobrovoľníci ako Marek Halász, Jozef Vyšinský, Peter Valiska-Timečko, Igor Babjak a hosťujúci umelec z Francúzska, Benoit Lazaro. Zapojili sa aj obyvatelia mesta Sečovce a obyvatelia tretej najväčšej rómskej osady na Slovensku.

Aktivita umelcov má názov “art activism” alebo “socio art”. Jedná sa o implementáciu umenia vo verejnom priestore, skúmanie procesov a interakcií. Výsledkom procesu v Sečovciach bola priama interakcia a inklúzia rómskej komunity z osady a obyvateľov mesta Sečovce, s aktívnou podporou Mestského úradu Sečovce počas 6 dní. Športový múr v Sečovciach je pozitívnym príkladom spolupráce mesta a umeleckého a občianskeho aktivizmu na riešení komunitných problémov.

Produkčne projekt Tomáša Rafu zastrešilo občianske združenie Truc sphérique (Stanica Žilina-Záriečie) s podporou grantu Ministerstva kultúry SR v rámci projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. Projekt bude pokračovať i v ďalších mestách a obciach na Slovensku. Jeho najbližším cieľom je múr v Ostrovanoch.

EN:

In the beginning of the summer 2012, Tomáš Rafa got an official permition for painting the walls in three towns and villages in eastern Slovakia. The first one was a protective wall in Sečovce, the second one was segregation wall in Ostrovany, and the last one was a housing unit in the city district of Michalovce – Angy mlyn. The concept of the project “Sport walls 2012″ is connected to the wider project concerning new nationalism in Slovakia and abroad, to which autor is dedicated for several years. Motive was quite clear: to point out the segregation of one part of the Slovak population and to stress that problems with adaptation of citizens in Slovakia need much more attention and cannot be solved with building a wall, whether we call it sport one or not.

After Michalovce the artist and filmmaker Tomáš Rafa moved on with his “Wall of Sports” project. This time, along with artists and volunteers undertook to change the look of the concrete wall, which ringfences elementary school for Roma children in Sečovce.

While in Michalovce he stuck to the segregation wall 96-meter billboard, in Sečovce he painted sports theme to 220-meter long wall with the help of artists and volunteers from Peripheral centers – Marek Halász, Jozef Vyšinský, Peter Valiska-Timečko, Igor Babjak and Benoit Lazaro from France. During the 8 days they were joined by the residents of Sečovce – residents of the Roma settlement.


The project has been supported by the grant of the Ministry of Culture of the project Košice – European Capital of Culture 2013. The project will continue in other cities and towns in Slovakia. Our next goal is segregation wall in Ostrovany.

2012: Painting workshop in Romani settlement in Secovce (East Slovakia)

Instagram

Error validating access token: Session has expired on Monday, 07-Aug-23 03:06:26 PDT. The current time is Monday, 04-Mar-24 23:41:17 PST.