S projektom Prázdniny v osade #4, sme sa po roku vrátili do Sečoviec. Tento rok sme pobudli ešte dlhšie, ako po minulé roky, a rezidentky tohtoročného workshopu sme nasťahovali priamo do priestorov Komunitného centra.
Počas dvoch týždňov sa realizovali rôznorodé, kreatívne aktivity spájajúce tkáčske remeslo a súčasný tanec. Aktivity prebiehali pod vedením umelca Tomáša Rafu, lektorky a kurátorky Miloslavy Hriadeľovej a tanečníčky Kristíny Šérovej. S realizáciou aktivít im asistovali vybrané umelkyne – rezidentky, ktoré sa prihlásili cez otvorenú výzvu na krátkodobú rezidenciu v Sečovciach. Tento rok sa nimi stali študentky Karolína Palúchová (intermédiá na Akadémii umení v Banskej Bystrici) a Marianna Franková (maľba na TUKE v Košiciach).
Do aktivít bolo zapojených viac ako 100 detí, v rôznych vekových kategóriách, ktoré pravidelne navštevujú komunitné centrum. Deti vyplietali obrazy a inštalácie z pásov nastrihaných recyklovaných tričiek, ktoré darovala firma TEXTILE house. Tričiek bolo viac ako 450. Časť tričiek deti farebne vytriedili, upcyklovali a personalizovali farbami. Do výpletov zapracovali aj prírodné lokálne materiály ako napríklad vŕbové prútie a steblá suchých rastlín. Deti tiež pomaľovali plátno s plochou 50 m2, z ktorého lektorky a rezidentky navrhli a vystrihli viac ako 20 návrhov dievčenských šiat a doplnkov. Tkáčske a vypletacie aktivity boli priebežne striedané s pohybovými a tanečnými aktivitami.
Záverom workskopu bola vernisáž pre pozvaných rodičov a ostatných rodinných členov detí, participujúcich na našich aktivitách. Vernisáž otvorila módna prehliadka vzniknutých šiat z plátna. Dievčatá sa na niekoľko minút stali modelkami. Boli súčasťou výnimočného procesu od skúšania šiat, cez štúdiové fotenie až po finálnu prehliadku. Ako modelky svoje navrhnuté šaty odprezentovali v choreografii, ktorej súčasťou boli veľkorozmerné priestorové objekty vzniknutých tapisérií. Módnu prehliadku sprevádzal improvizovanou hrou na bicie s Erik Demeter.
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Fond na podporu kultúry národnostných menšín a Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.
Projekt sa podarilo realizovať i vďaka dlhoročnej spolupráci s Komunitným centrom v Sečovciach.