Search
art therapy in social excluded locations
Prázdniny v osade #6 / 2024

Prázdniny v osade #6 / 2024

So skupinou umelcov a umelkýň sme pod hlavičkou Združenia Art Aktivista (Tomáš Rafa, Jana Pohanková a Marek Halász) realizovali po šiesty krát projekt Prázdniny v osade. Projekt je zameraný na podporu spolupráce umelcov a umelkýň a detí z vylúčenej lokality v Sečovciach. Participujúcich umelcov a umelkyne podnecujeme ku kolektívnej spolupráci s deťmi z marginalizovaného prostredia v kreatívnom priestore s presahmi do vizuálneho a pohybového umenia.

Tvorivé aktivity vznikali pod vedením Kataríny Juráni Markovej Milo Juráni a vybraných rezidentov z Open call-u 2024: Kristíny Ligačovej (Katedra fotografie a nových médií, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave), Martina Hrvola (Katedra socha, objekt,inštalácia, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave) a Martiny Chmelanovej (Odbor herectvo na Fakulte dramatických umení v Banskej Bystrici). 

Do aktivít bolo priebežne zapojených viac ako 100 detí, v rôznych vekových kategóriách spolu s ich mamami (počet každoročne rastie).

Program workshopových dní sme naplnili kreatívnou improvizáciou so sadrou, keramickou hlinou a s prírodnými materiálmi. Krajinu a okolité prostredie sme využili ako materiálové zdroje ateliéru. Pod vedením sochára Martina Hrvola deti tvorili záhradné objekty z prírodných materiálov (vŕbové konáre, hlina, semená rastlín). Z dôrazom na procesuálnosť sa do vzniknutých objektov zasadili semienka trávy a zeleniny.

Kristína Ligačová viedla keramický workshop v ktorom si deti vyskúšali niekoľko spôsobov ako sa dajú vytvoriť nádoby z hliny. Do týchto aktivít sa počas niekoľkých dní s veľkým záujmom zapojili aj mamičky detí.

Každý deň začínal pohybovým happeningom. Martina Chmelanová sa spolu s Katarínou Markovou a Milom Juráni zamerali na pohybovo performatívny potenciál detí s dôrazom na podporu ich imaginácie, keď do aktivít zapájali aj deťmi vytvorené abstraktné objekty zo sadry (vytvorené v prvé dni workshopu).

Workshopové dni sme ukončili slávnostným poobedím – vernisážou s kultúrnym programom. V rámci otváracieho ceremoniálu sa predstavili deti, ktoré spoločne s Martinou Chmelanovou zaspievali rómske piesne Nane man dajori, Joj mamo a ukrajinské piesne Papaluška a Koni. Pokračovaním programu bolo vystúpenie dievčenskej tanečnej skupiny z Habeša. Dievčatá predstavili ich vlastnú choreografiu k hudobnej kompozícii Kataríny Markovej. Záver tvorilo pohybové divadlo zakončené spoločným tancom do rytmu bicích Erika Demetera.

Súčasťou vernisáže bola spoločná hostina, ktorá bola pre 300 divákov pripravená v spolupráci s mamami, deťmi a účastníkmi workshopu. Pripravilo sa “marikľové cesto” na pizzu a viacero druhov sladkého. Využitím hlinenej pece (vznikla na minuloročnom workshope) sa podával čerstvý domáci chlieb s masťou a cibuľou, vianočka, fúrik pečených zemiakov a kukuríc z pahreby. Počas záverečného programu sa tanečne odprezentovali aj deti, ktoré celoročne navštevujú Komunitné centrum.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín a Vnútorný grantový systém Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Projekt sa podarilo realizovať i vďaka dlhoročnej spolupráci s Komunitným centrom Arcidiecéznej Charity v Sečovciach.

Instagram

Error validating access token: Session has expired on Monday, 07-Aug-23 03:06:26 PDT. The current time is Wednesday, 22-Jan-25 00:01:21 PST.