Search
art therapy in social excluded locations
Sečovské bienále umenia v Banská St a nica Contemporary

Sečovské bienále umenia v Banská St a nica Contemporary

V galérii Banská St a nica Contemporary ( budova železničnej stanice), ul. Trate mládeže 7, Banská Štiavnica / od 28.7. do 1.9.2019.

Sečovské bienále umenia je výstavnou podobou kontinuálneho projektu ,,Letný maliarsky workshop”, ktorý sa od roku 2015 realizoval v rómskej osade v Sečovciach v čase letných prázdnin. Ideou bolo motivovať sociálne vylúčené deti a mládež ku kreatívnej sebareálizácii a spontánnej spolupráci aplikovaním rôznych umeleckých postupov a arteterapie. Počas happeningov, desiatky detí maľovali na plátna osobné interpretácie sveta a pracovali s experimentálnymi geometrickými tvarmi v ich domácom prostredí.

,,Na kreslených a maľovaných výjavoch sa objavuje neobmedzené množstvo motívov: štylizované domy, ľudia, kvetiny, zvieratá, nápisy, náboženské motívy alebo len farebné plochy. Motívy sú zároveň vrstvené bez súvislostí na spôsob akéhosi ľudového graffiti. Keďže po plátne sa počas procesu pohybujú ľudia, odtlačkami rúk a nôh sa postupom času mení na abstraktný pestrofarebný výjav.” (Lenka Kukurová,2019)

Výstava je výpoveďou o tom ako môžu umelecké prístupy ovplyvniť sociálne vylúčené deti a napomôcť k ich integrácii. Koncepčne, kladie dôraz na následky sociálnej segregácie a búranie predsudkov voči sociálne vylúčeným deťom.

Výstava ,,Sečovské bienále umenia” je realizovaná s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Instagram

Error validating access token: Session has expired on Monday, 07-Aug-23 03:06:26 PDT. The current time is Monday, 27-May-24 05:50:34 PDT.